ЧИНОВНИКИ, ХРИСТИЯНСТВО І БОСОРКАНІ
Топ-чиновник України Андрій Єрмак правою рукою платив батюшці за освячення нерухомості, а іншою рукою платив гадалці щодо призначень рухомих посадовців України. Хтось робить з цього сенсацію і скандал, але думаю, більшість священників з рукою на серці в курсі, що багато їхніх «вірних християн» таке поєднання непоєднуваного чи то постійно, чи то час від часу, практикують.
Якось у 2000
році, влітку, брав участь в якомусь похороні якоїсь бабусі в Мукачеві, на який
родина чомусь запросила римо-католицького священника. Можливо тому, що померла
була якось там колись там католичкою. Але теж була запрошена на похорон знайома
родини якась православна монахиня з місцевого жіночого монастиря. І теж, щоб
вже був комплект, якась жіночка у дивному вбранні з різними причандалами в
руках. Таких на Закарпатті називають «босорканя», тобто ворожка чи гадалка.
Поки
запрошений отець відспівував покійну, босорканя чомусь фаль-стартанула зі своїм
виходом і почала свою акцію навколо труни, в той час як католицький священник
ще не докінчив своє служіння. Зібрані на похороні на це ані у вус, ніби все так
і повинно бути, лише той отець дещо високим голом запротестував: «Так, стоп! Це
що таке?». Донька покійної, тобто господиня даного похоронного подвір'я,
сказала, щоб він не хвилювався, хай робить свою роботу, монахиня там робить
свою (монахиня щось там тихо біля труни намолювала), а ця жіночка робитиме
свою. Щоб все швидше пішло.
На це все
отець вибухнув: «Так, ви мене навіщо сюди запросили? Або я, або вона!»
Господиня, відчуваючи що «міш-маш похоронний захід» може зірватися, тихенько
прошепотіла босоркані зачекати поки, отець мовляв закінчить своє, тоді вже вона
зможе діяти. А отцю голосно відповіла, щоб не переживав, щоб продовжував, «ця
жіночка вже більше не буде».
Напевно,
були там на похороні – крім цілого натовпу «просто християн» – також
практикуючі християни. Чому і в вус не повели, бачачи ворожку? Все просто:
деякі з них і самі час від часу навідувалися до таких чи запрошували до себе.
Особливо, коли зі здоров'ям бували проблеми, грошима, любов’ю тощо. А інші
спокійно поєднували з християнством різні «обереги», «дідухи», амулети,
«нещасливі числа», чорних кішок, «віщі сни» і сонники, калейдоскопи...
Мало того,
ще в стародавньому Ізраїлі таке непоєднуване поєднання час від часу мало місце.
Коли Мойсей врешті почув Ім’я Єдиного та Істинного Бога, «ЯГВЕ», а потім
виводячи народ з Єгипту, призначив свого старшого брата Аарона Верховним
Священником цього Єдиного Бога, то цей таки Аарон, як лише Мойсей відлучився на
кілька днів у справах, на прохання вибраного народу побудував золотого тельця і
почав йому кадити та разом з народом приносити жертви. Упс!
Пізніше,
перший помазаник Ізраїля, цар Саул, який ревно дбав про культ Єдиного Бога у
своїй державі, який познищував усіх божків, а босоркань під карою смерті
заборонив, коли однак припекло, пішов тайно до однієї такої, щоб довідатися з
того світу, що і як робити на цьому світі.
Практика
поєднувати щось християнське з язичницьким триває вже 2000 років, а язичницьке
з монотеїстичним – набагато довше, десь від часів... так званого первородного
гріха, коли людина «відвернулася від Бога і звернулася до творінь». Ця
релігійна роздвоєність притаманна всім людям, а особливо проявляється у слабких
вірою. Недаремно, Мойсей передав народу Десять Заповідей, де на самому початку,
як щось головне, було наступне: «Я є Господь Бог твій. Нехай не буде в тебе
інших богів, крім Мене». Заповідь весь час актуальна.


Коментарі
Дописати коментар